مرد تمام

 

نام کتاب: مرد تمام

مؤلف: سیدمرتضی سجادی نژاد

انتشار: ۱۳۹۲، قم

تعداد صفحات: ۱۱۸

 

 

در آغاز می‌خوانیم:

محمّدعلی فروغی (۱۳۲۱-۱۲۵۴) سرشناس به ذکاءالملک، فیلسوفِ روشنگر، دانشمندِ فرزانه و مورّخِ آگاه، ادیبِ سخن‌شناس و خطیبِ سخن‌سنج، مترجمِ زبردست و سیاستمدارِ میهن‌پرست و به معنای واقعیِ کلمه، روشنفکرِ جامع‌الاطراف روزگارِ ما بود.

پدرش میرزا محمدحسین ذکاءالملک اول، متخلص به «فروغی» پسر آقا محمد مهدی ارباب اصفهانی بود که از دانشمندان و شعرای بلندپایه‌ی عصر ناصری و مظفری به شمار می‌رفت.

وی با مراقبت و تربیت پدر از اوان کودکی با مقدمات علوم آشنا شد، سپس به مدرسه‌ی دارالفنون وارد شد و در رشته‌ی طب به تحصیل اشتغال ورزید. امّا دیری نگذشت که ذوق فطری او به ادبیّات و فلسفه‌ی سیاسی باعث شد که طب را رها کند و در رشته‌ی ادبیّات و فلسفه به تجربه و کسب دانش بپردازد. تا آن جایی که توانست پس از اتمام تحصیلاتش به تدریس و استادی مدرسه‌ی دارالفنون و نیز مدرسه‌ی عالی علوم سیاسی تهران نائل شود.

در سال ۱۳۲۶ق. با درگذشت پدرش، لقب ذکاءالملک (ثانی) را دریافت کرد. محمّدعلی به زبان فرانسه و انگلیسی و آثار ادبی و فلسفی تسلّط کافی داشت و حدود ۴۰ سال از عمر خود را در مهم‌ترین مناصب سیاسی، دولتی و کرسی‌های تدریس و تحقیق سپری کرد.

به گواهی مورخان، ذکاءالملک ثانی، یکی از شاخص‌ترین و برجسته‌ترین شخصیّت‌های تاریخ معاصر ایران بوده که از دوران انقلاب مشروطیّت تا پایان عمر شصت و هفت‌ساله‌اش از بازیگران و تأثیرگذاران سیاست‌های داخلی و خارجی ایران محسوب می‌شده است.

وی علاوه‌ بر وکالت و ریاست مجلس، پنج ‌بار وزیر خارجه، چهار بار وزیر دارایی، سه بار وزیر عدلیه، چهار بار وزیر جنگ، یک بار وزیر اقتصاد ملی (پیشه، هنر و تجارت) یک بار وزیر دربار و چهار بار به نخست‌وزیری ایران برگزیده شده است.

عاقبت محمدعلی فروغی در ششم آذرماه سال ۱۳۲۱ ش.، ساعت ۱۰ شب بر اثر بیماری ممتد قلبی، جهان را بدرود گفت و در ابن بابویه در مقبره خانوادگی به خاک سپرده شد.

 

خرید نسخه PDF

 

دیدگاهتان را بنویسید