مرد تمام

 

نام کتاب: مرد تمام

مؤلف: سیدمرتضی سجادی نژاد

انتشار: 1392، قم

تعداد صفحات: 118

 

 

در آغاز می‌خوانیم:

محمّدعلی فروغی (۱۳۲۱-۱۲۵۴) سرشناس به ذکاءالملک، فیلسوفِ روشنگر، دانشمندِ فرزانه و مورّخِ آگاه، ادیبِ سخن‌شناس و خطیبِ سخن‌سنج، مترجمِ زبردست و سیاستمدارِ میهن‌پرست و به معنای واقعیِ کلمه، روشنفکرِ جامع‌الاطراف روزگارِ ما بود.

پدرش ميرزا محمدحسين ذكاءالملك اول، متخلص به «فروغي» پسر آقا محمد مهدي ارباب اصفهاني بود كه از دانشمندان و شعراي بلندپايه‌ی عصر ناصري و مظفري به شمار مي‌رفت.

وي با مراقبت و تربيت پدر از اوان كودكي با مقدمات علوم آشنا شد، سپس به مدرسه‌ی دارالفنون وارد شد و در رشته‌ی طب به تحصيل اشتغال ورزيد. امّا ديري نگذشت كه ذوق فطري او به ادبيّات و فلسفه‌ی سياسي باعث شد كه طب را رها كند و در رشته‌ی ادبيّات و فلسفه به تجربه و كسب دانش بپردازد. تا آن جايي كه توانست پس از اتمام تحصيلاتش به تدريس و استادي مدرسه‌ی دارالفنون و نيز مدرسه‌ی عالي علوم سياسي تهران نائل شود.

در سال 1326ق. با درگذشت پدرش، لقب ذكاءالملك (ثاني) را دريافت کرد. محمّدعلي به زبان فرانسه و انگليسي و آثار ادبي و فلسفي تسلّط كافي داشت و حدود 40 سال از عمر خود را در مهم‌ترين مناصب سياسي، دولتي و كرسي‌هاي تدريس و تحقيق سپري كرد.

به گواهي مورخان، ذكاءالملك ثاني، يكي از شاخص‌ترين و برجسته‌ترين شخصيّت‌هاي تاريخ معاصر ايران بوده كه از دوران انقلاب مشروطيّت تا پايان عمر شصت و هفت‌ساله‌اش از بازيگران و تأثيرگذاران سياست‌هاي داخلي و خارجي ايران محسوب مي‌شده است.

وي علاوه‌ بر وكالت و رياست مجلس، پنج ‌بار وزير خارجه، چهار بار وزير دارايي، سه بار وزير عدليه، چهار بار وزير جنگ، يك بار وزير اقتصاد ملي (پيشه، هنر و تجارت) يك بار وزير دربار و چهار بار به نخست‌وزيري ايران برگزيده شده است.

عاقبت محمدعلي فروغي در ششم آذرماه سال 1321 ش.، ساعت 10 شب بر اثر بيماري ممتد قلبي، جهان را بدرود گفت و در ابن بابويه در مقبره خانوادگي به خاك سپرده شد.

 

خرید نسخه PDF